Dlaczego waga kłamie?

  • Rozmiar czcionki: Większa Mniejsza
  • Wyświetleń: 506
  • Komentarzy: 0
  • Drukuj
506

Nie wszystkie kilogramy są sobie równe.

Czy kiedykolwiek marzyłeś, by cały tłuszcz w Twoim organizmie w cudowny, magiczny sposób zniknął? Jakie byłoby życie całkowicie pozbawione tłuszczu?

 

Pełne cierpienia i wyjątkowo krótkie. Istnieją osoby, które doświadczają takiego stanu. Zaburzenie to nazywa się lipodystrofią. Może być genetyczne lub nabyte, w wyniku powikłań po leczeniu AIDS. Chore osoby wyglądają upiornie, są wychudzone i wycieńczone. Ciało chce magazynować energię, ale nie ma gdzie. Odkłada się ona w jedynych dostępnych miejscach – w wątrobie, mięśniach, naczyniach krwionośnych. Narządy chorujących wypełniają się tłuszczem, rozwija się u nich cukrzyca, nadciśnienie i choroby serca.

Wniosek? Potrzebujesz podskórnej tkanki tłuszczowej, zapewniającej magazyn dodatkowej energii, by utrzymać Cię przy życiu i w dobrym zdrowiu. Kwestia otyłości skupia się na tłuszczu wisceralnym, trzewnym, inaczej brzusznym. W porównaniu z tłuszczem podskórnym zapasy tłuszczu trzewnego są bardziej aktywnie metabolicznie, prowadzą również do stanów zapalnych. Tłuszcz wisceralny powoduje oporność insulinową, która z kolei sprzyja cukrzycy, nowotworom, chorobom układu sercowo-naczyniowego, demencji i starzeniu się. Przewlekłe choroby metaboliczne zaczynają się, gdy tłuszcz odkłada się w narządach, takich jak mięśnie, a w szczególności wątroba. Fakt ten został potwierdzony w ostatnio przeprowadzonych badaniach porównujących BMI x procentową zawartością tłuszczu w organizmie, określaną za pomocą rentgena. Okazało się, ze nawet 50% mężczyzn i 20% kobiet, którzy na podstawie BMI zostali sklasyfikowani jako o osoby o prawidłowej wadze, jest w rzeczywistości otyłych ze względu na zawartość tkanki wisceralnej.

Zatem rozmiar i waga nie mają znaczenia jeśli chodzi o zdrowie – to tłuszcz wisceralny prowadzi do chorób.

Comments

  • No comments made yet. Be the first to submit a comment

Leave your comment

Guest niedziela, 26 maj 2019

Godziny pracy Poradni

Obecnie - zapisy i prowadzenie Pacjentów tylko online.
Szczegóły w zakładce Cennik plan online lub pod nr telefonu 732 923 718

 

 

Go to top
Obecnie - zapisy i prowadzenie Pacjentów tylko online. Szczegóły w zakładce Cennik plan online lub pod nr telefonu 732 923 718     Przejdź