Czy suplementy diety są bezpieczne?

  • Rozmiar czcionki: Większa Mniejsza
  • Wyświetleń: 710
  • Komentarzy: 0
  • Drukuj
710

Suplementy diety są środkami spożywczymi i muszą odpowiadać definicji żywności zawartej w rozporządzeniu (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r., zgodnie z którą: „żywność (środek spożywczy) oznacza jakiekolwiek substancje lub produkty przetworzone, częściowo przetworzone lub nieprzetworzone, przeznaczone do spożycia przez ludzi, lub których spożycia przez ludzi można się spodziewać”.

Zgodnie z definicją podaną w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 r. suplement diety to: „środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych, lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy, lub inny fizjologiczny, pojedynczych lub złożonych, wprowadzany do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie (…), z wyłączeniem produktów posiadających właściwości produktu leczniczego w rozumieniu prawa farmaceutycznego”.

Na obecnym rynku oraz w mediach panuje przesycenie różnorodnymi substancjami, które „rzekomo” mają na celu poprawić ogólny stan zdrowia, wspierając układ immunologiczny, układ pokarmowy, układ moczowo-płciowy, poprawić wygląd zewnętrzny cery, włosów paznokci, ogólne samopoczucie, wspomóc koncentracje, zredukować masę ciała itp.

Wybierając i decydując się na dodatkową suplementacje powinniśmy być bardzo rozważni, czy owa suplementacja rzeczywiście przyniesie oczekiwany, czyli korzystny wpływ na nasze zdrowie, bądź wręcz odwrotnie? Należy pamiętać, iż suplement diety nie jest w żadnym przypadku lekiem, o czym mówi obowiązujące prawo żywnościowe. Jednoznacznie wskazując, że produkt, który ma właściwości produktu leczniczego w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego, nie może być kwalifikowany jako suplement diety.                                                                                        

Również przed zakupem suplementu powinniśmy mieć świadomość, iż zgodnie z obowiązującym prawem wprowadzenie do obrotu suplementu diety nie wymaga uzyskania pozwolenia, jak ma to miejsce w przypadku produktów leczniczych. Suplementy diety mogą wykazywać działanie odżywcze lub inne fizjologiczne, natomiast produkty lecznicze m.in. działanie metaboliczne. Stosując dany suplement diety należy wziąć pod uwagę skład zawartych w nim witamin, makro i mikroelementów oraz znajdujących się w nich dodatkowych substancji roślinnych i innych dodatków. Nadmierna podaż poszczególnych witamin może prowadzić do negatywnych powikłań m.in.: w przypadku przekroczenia spożycia witaminy B6 mogą pojawić się problemy neurologiczne, a w przypadku spożycia zbyt dużych ilości kwasu foliowego, szczególne zagrożenie może wystąpić u osób chorych na epilepsję, ponieważ kwas foliowy może zaburzać działanie leków przeciwdrgawkowych.                                                                                                                  

Przykładami innych substancji, oprócz witamin i składników mineralnych, których ilości zawarte w suplementach diety mają wpływ na bezpieczeństwo produktu mogą być:

 – rutyna, która w jednym z oferowanych produktów znajduje się w zalecanej dobowej dawce 300 mg, gdy produkty lecznicze zawierają jej 20 mg; 

– kofeina, która w produkcie znajduje się w zalecanej dobowej dawce 200 - 300 mg, gdy tymczasem produkty lecznicze zawierają jej 40 mg;

– glukozamina, której ilość wynosi w preparacie 1500 mg. Takie produkty nie mogą być definiowane jako suplementy diety, ponieważ produkt leczniczy, który zawiera glukozaminę, jest stosowany w dawce dobowej od 1200 mg do 1500 mg substancji czynnej;

– EPA (kwas eikozapetaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy). W oferowanym suplemencie diety w zalecanym dziennym spożyciu zawiera 1200 mg EPA i 800 mg DHA, podczas gdy codzienna dieta powinna dostarczać 200 mg LCPUFA n-3 (długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny n-3). Stosowanie wyższych dawek uzasadnione jest przez pacjentów ze zdiagnozowanymi zaburzeniami stanu zdrowia.

Bardzo istotnym aspektem jest fakt, aby mieć świadomość, iż żaden suplement diety nie zastąpi nam pożywienia, gdzie racjonalna - zbilansowana dieta jest głównym źródłem energii dla naszego organizmu, potrzebnym do podtrzymania wszystkich funkcji życiowych.                                                          

Warunkiem prawidłowego żywienia człowieka jest całkowite pokrycie jego zapotrzebowania na energię i wszystkie składniki pokarmowe potrzebne do rozwoju fizycznego i umysłowego oraz zachowania pełni zdrowia. Suplementy diety mogą stanowić uzupełnienie normalnej diety. Pod pojęciem normalnej diety należy rozumieć zwyczajową dietę, składającą się z tradycyjnych produktów żywnościowych. Musi zatem zawierać różnorodne produkty, czyli warzywa, owoce, produkty z pełnego ziarna, produkty strączkowe, produkty mleczne oraz ryby i chude mięso. Dieta powinna dostarczać wszystkich składników odżywczych w ilościach spełniających normy racjonalnego sposobu odżywiania.

Comments

  • No comments made yet. Be the first to submit a comment

Leave your comment

Guest niedziela, 26 maj 2019

Godziny pracy Poradni

Obecnie - zapisy i prowadzenie Pacjentów tylko online.
Szczegóły w zakładce Cennik plan online lub pod nr telefonu 732 923 718

 

 

Go to top
Obecnie - zapisy i prowadzenie Pacjentów tylko online. Szczegóły w zakładce Cennik plan online lub pod nr telefonu 732 923 718     Przejdź